
vŕtané studne
Vykopať studňu
Postav dom, zasaď strom a - vykop studňu.
Niekedy sa to oplatí
To môže byť výzva pre človeka, ktorý chce svojim potomkom tradične "niečo" zanechať. Tam, kde nie je vybudovaný obecný vodovod je to neraz aj jediným riešením zabezpečenia základnej životnej potreby.
K takémuto rozhodnutiu však môžu priviesť človeka aj ďalšie, veľmi pragmatické dôvody, napríklad narastajúce ceny vody.
Podľa našej legislatívy môže každý na vlastné nebezpečenstvo a bez povolenia alebo súhlasu orgánu štátnej vodnej správy odoberať alebo inak používať povrchové alebo podzemné vody na uspokojovanie osobných potrieb domácností, ak sa takýto odber alebo iné používanie vykonáva na mieste, ktoré je na to vhodné, jednoduchým vodným zariadením a spôsobom, ktorý neobmedzí alebo neznemožní rovnaké používanie iným. Jednoduchými vodnými zariadeniami na odbery podzemných vôd sú domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne, pramenné záchytky s výdatnosťou prameňa menšou ako 10 litrov za minútu a prenosné nádoby. Orgán štátnej vodnej správy môže všeobecné užívanie vôd bez náhrady obmedziť, zmeniť alebo zakázať na základe § 18 odstavca 6 Zákona o vodách. Na vybudovanie jednoduchého vodného zariadenia (napríklad domová studňa s ručným odberom) sa nevyžaduje povolenie ani ohlásenie orgánu štátnej vodnej správy - toľko slovenské zákonné normy. Prenosné nádoby a studne s výdatnosťou 10 litrov však zrejme ledva postačia na polievanie záhrady, o dodávke vody pre domácnosť alebo záhradné jazierko nemôže byť ani reči. Vtedy už nastupuje riešenie číslo dva - vybudovanie výdatnejšej studne - teda vodnej stavby.
Na uskutočnenie, zmenu alebo odstránenie vodnej stavby už treba povolenie orgánu štátnej vodnej správy. Vybudovanie takejto studne je teda pomerne vážnym rozhodnutím podmieneným odbornými posudkami a s náročnou realizáciou. Ak ste však napojení na obecný vodovod a pestujete len okrasné rastliny, je lepšie zachytávať na ich zálievku dažďovú vodu a v domácnosti uplatňovať šetrné hospodárenie s pitnou vodou.
Kopaná alebo vŕtaná studňa
Kopaná studňa je z minulosti najrozšírenejšou. Bývala vymurovaná kameňmi či pálenými tehlami. V súčasnosti ich odporúčajú v nivách a údoliach pri vodných tokoch. Súčasné kopané studne sa budujú zapúšťaním betónových skruží s priemerom od jedného metra a podkopávaním. Spoje medzi skružami musia byť odizolované proti prieniku dažďovej a zálievkovej vody.
V súčasnosti sú 4 - 5násobne žiadanejšie vŕtané studne. Ich vybudovanie je rýchlejšie, lacnejšie a ,najmä, dokážu odoberať vodu zo spodnejších vrstiev, čím zvyčajne býva voda kvalitnejšia na konzumáciu.
Ďalšie náklady sú za rozvody vody, čerpadlo, vodáreň, za inštalačný materiál, energie a špeciálne prístroje, ktoré sa požívajú pri budovaní studní najmä v neprístupnom a náročnom teréne. Tieto položky si treba dohodnúť pred podpisom dohody.
Filtračný obsyp
Mezikružie medzi vrtným a vystrojovacím priemerom sa vyplňuje filtračným pieskom- obsypom. Zrnitost určuje kvalitu a životnosť vrtu.
Obsyp je srdcom vŕtanej studny.
Vždy se používá štěrk oválny, nie drtený. Používa sa triedený štrk. Namiesto obsypu je možné použiť aj špeciálnu tkaninu.
Pre velmi jemnozrnné až prachovité materiály sa miesto obsypu používajú lepené perforované rúry alebo Johnson filtre.