
vŕtané studne
Čistenie studne
Čistenie studní
Po rokoch používania klesá výdatnosť niektorých studní aj vplyvom zanášania vykopaného otvoru usadeninami. Tie znižujú výdatnosť zdroja, pretože znižujú nasiakavosť zo spodných prúdov a znehodnocujú aj kvalitu vody, pretože väčšia časť sedimentov je organického pôvodu.
Preto treba studňu čas od času prečistiť. Pri údržbe sa opravia prípadné poškodenia v plášti studne, vyčerpá sa voda, vytiahnu sedimenty, vnútro sa vyčistí a po vyčistení sa studňa dezinfikuje.
Potom sa obnoví spodná vrstva podsypovým materiálom umožňujúcim presakovanie spodnej vody. Treba vymeniť aj čerpadlo, sacie koše a sacie potrubia. Takáto údržba môže stáť pri 10 m hlbokej studni cez 5 tisíc korún. Tieto práce je však lepšie zadať špecializovanej firme s potrebným certifikátom a vybavením. Pri neodbornom postupe môže totiž prísť i k ťažkým úrazom trebárs z unikajúcich a akumulovaných plynov.
Každoročne dva razy treba kontrolovať kvalitu krytov, okolie studne (najmä to, či do nej nepresakuje voda z povrchu), a postarať sa o odstránenie plávajúcich nečistôt.
Dva týždne po čistení studne treba dať vzorku vody v určenej nádobe na rozbor kvality. Zo zákona vyplýva aj povinnosť absolvovať takýto rozbor raz za rok (cena skráteného rozboru je asi 260,-€ kompletný rozbor stojí do 200,-€).